Yıldız Gemisi- Melissa Landers (Kitap yorumu)

 

 

 

Daha önce Yabancı kitabını okuduğum Melissa Landers’ın yeni kitabı, Yıldız Gemisi…

Hakkında yazmaya nerden başlasam bilemiyorum. O yüzden önce arka kapaktaki tanıtımı buraya yazıyorum direk.

 

Yıldızlara yolculuk artık çok kolay. Ama Solara için değil. On sekiz yaşındaki Solara Brooks kimsenin, tırnaklarının arasındaki makine yağını ya da parmaklarındaki mahkumiyet dövmelerini önemsemeyeceği dış diyarlara giderek hayatında yeni bir sayfa açmak istemektedir. Ama Dünya dışı seyahat onun gibi kimsesiz bir kız için hiç de ucuz değildir. 

Seyahat boyunca vereceği hizmetlere karşılık bir bilet bulmaya çalışan Solara’nın şansına hizmetlerinden faydalanmak isteyen tek kişi ona okul hayatını zehir etmiş olan şımarık, zengin çocuğu Doran Spaulding’dir. Beş aylık yolculuk boyunca bütün ayak işlerini yapması karşılığında bilet ücretini karşılamayı kabul eden Doran ona daha ilk dakikadan itibaren köle muamelesi yapmaya başlar. Ama çok geçmeden işler tersine dönecek ve bu kez Doran kendini Solara’nın hizmetkarı olarak Banshee adındaki tuhaf bir uzay gemisinde, geminin kendisi kadar tuhaf olan mürettebatı ile birlikte yolculuk yaparken bulacaktır. 

 

Yoruma başlamadan önce bir şeyi netleştireyim. Kitabı sevdim. Baya sevdim. Hatta bir günde bitirdim. 6 saat falan sürdü bitirmem. 426 sayfa ve büyük yazılı normal yani. Adeta bir çerezdi. Neyse. kitabı bir bütün olarak sevdim.

Tek sorunum Doran denen şerefsiz.

Üzgünüm ama günlük hayatta argo kullanan biriyim ve ona karşı kullanmak istediğim peeek çok kelime var ama  yukardakiyle yetineceğim. Öküz falan diyebilirdim ama lütfen… Öküzlerin bile bir saygı uyandıran havası var.

Hani ilk dakikadan köle muamelesi yaptığı söyleniyor ya. Yaptığı şey kölelikten çok terbiyesizlik. Spoiler vermemek için kendimi zor tutuyorum İbrahim Tatlıses’in ağlamamak için kendini zor tuttuğu gibi..

Açıkçası başına -pek bir şey geldiği de yok ya- ne geldiyse hak etti o çocuk.

Yayın evi Go! Kitap’ın Facebook sayfasında paylaştığı giflerde Taradora vardı kitabı tanıtırken ve baya umutlu olduğumu söylemeliyim çünkü o animeyi baya önce izlemiştim ve sevmiştim.

Kızda bir Taiga havası var diye heves ettim o da biraz pasif çıktı doğrusu. Yani aslında pasif  de değil de Taiga’dan uzaktı.

Yine beyimize göre oldukça güçlü ve sağlam bir karakterdi. Yaşadıkları onu güçlendirirken Doran’ı salaklaştırmış sanırım.

Yazara da ne bileyim akıl erdiremedim. Neden nefret ettirdin çocuktan sonra sevdirmeye çalışacaksan?

Bir aşk gelişeceği kimse için spoiler olmaz şu an burada yazsam ama yani ben rahat biri değilim herhalde hala onaylamıyorsam şu ilişkiyi gvgvkvk

O muameleyi ve psikolojik baskıyı ben görsem çocuk sakattı şu an öyle diyeyim de spoiler vermeyeyim.

Kitabın Doran harici hemen her şeyi mükemmel. Ya da yeterli diyeyim. Eğlenceli mi? Eğlenceli. Hareketli mi? Evet.

Mürettebat sevimli. Acorn adında sevimli bir evcil hayvanları da var. Kane, Cassia, Kaptan ve Renny kitabı okumak için yeterli sebepleri oluşturuyor.

Eğlenmek ve güzel zaman geçirmek istiyorsanız kesinlikle okuyun.

Puanım: 3.75

Not: Puan düşük görünüyorsa sebebi Doran.

 

Not: Koyduğum gifler oynamıyo 🙁

 

Sule

Kararsız karakteri hayatına yansımış, belli bir zevki asla olmayan, her şeyden biraz seven, yeri geldiğinde realist, genellikle sürrealist bir kişilik. Tanıdıkları hayal aleminde yaşadığını söylese de, bir dünyalı parçası.

Yorum yapılmamış

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.