Serafina ve Siyah Pelerin – Robert Beatty

Her yaşa hitap eden tatlı bir kitap.

Serafina ve Siyah Pelerin bir çocuk kitabıydı ancak ondan çok daha fazlasıydı. 7 den 77 ye herkes bu kitabı zevkle okuyabilir gerçekten.

Tam anlamıyla dozunda olmak üzere her türe hitap ediyor.

Romantizm hariç. Çünkü onun için daha erken gibi. Yani 12-13 yaşlarındaki çocuğun aşkı nereye varır? İlerde o da olur! dfcgvhjk (Ne saçma bir zihniyetteyim. Kendime kızdım.)

 

“Asla ormanın derinliklerine inme. Orada bir sürü tehlike saklı ve ruhunu ele geçirebilirler.”

Serafina hiçbir zaman babasının sözünden çıkıp Biltmore Evi’nin uzaklarına gitmemişti. Yaşadığı evin keşfedilecek bir sürü yeri vardı ama Serafina’nın kimse tarafından görülmemesi gerekiyordu. Yukarı katlarda yaşayan zenginlerden hiçbiri Serafina’nın varlığından haberdar değildi.

Fakat Biltmore Evi’nden çocuklar kaybolmaya başlamıştı ve sebebini bir tek Serafina biliyordu: Geceleri Biltmore’un koridorlarında siyah pelerinli bir adam dolanıyordu. Serafina, Siyah Pelerinli Adam’dan kıl payı kurtulduktan sonra Ev’in genç yeğeni Braeden Vanderbilt’le kafa kafaya verdi. Braeden ve Serafina, Siyah Pelerinli Adam’ın kim olduğunu bulmak zorundaydı… yoksa tek tek bütün çocuklar ortadan kaybolacaktı.

 

Eğik yazan yer elbette konusu. Arka kapağın birebiri.

Serafina ve Siyah Pelerin,  yalnız bir kızın, kendisini fare avlayarak oyalamasıyla başlıyor. Serafina’nın varlığından koskoca malikanedeki hizmetçilerin bile haberi yok. Ve olmamalı. Ancak küçük yaşına rağmen, o da bu evde bir görevi olması gerektiğini düşünüyor ve kendine fare avı görevini alıyor.

Elbette geceleri çıktığı bu görev esnasında bir olaya tanık oluyor; Bir kızın kaçırılışına.(Böyle deyince çok polisiye oldu.) Ancak bu kaçırma olayı pek de olağan bir şekilde gerçekleşmiyor.

Ve tek kaçırılan kişi de küçük Rus kız ile sınırlı kalmayıp çocuklar teker teker ortadan yok olunca ev ayağa kalkıyor. Ağırlanan misafirler de çıldırıyor ve iş Serafina ya ve yeni arkadaşına düşüyor.

İlk ve şimdilik tek arkadaşına.

 

Serafina normal bir kız değil…

Bunu zaten gizlenmesi gerektiğinden ve kendi ile ilgili beğenmediği özellikleri sıraladığında anlıyoruz ama o özel biri. Gerçekten öyle. Sandığı gibi terkedilmiş de değil.

Ve aynı, arkadaşı Braeden’ın dediği gibi normallik göreceli bir şey.

Çok fazla ayrıntıya girmeden, umuyorum ki Serafina’nın büyüyüşünü görürüm diğer kitaplarında. Çünkü sonunda gelişen olayın nereye gideceğini, gerçek bir kahraman olup olamayacağını merakla bekliyorum.

 

Fotoğraflar cosplay tarzı bir şey sanırım. Çok hoşuma gittiklerinden yazıya ekleyeyim dedim. 😀

Sule

Kararsız karakteri hayatına yansımış, belli bir zevki asla olmayan, her şeyden biraz seven, yeri geldiğinde realist, genellikle sürrealist bir kişilik. Tanıdıkları hayal aleminde yaşadığını söylese de, bir dünyalı parçası.

Yorum yapılmamış

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.