My ID is Gangnam Beauty (Manhwa+Dizi yorumu)

 

 

 

Dizi hakkında yazmak için de manhwanın final vermesini beklemiştim ve o gün neredeyse geldi. Son bölüm de ingilizceye yakında çevirilir ancak ben Malayca çevire çevire sonunu okumuştum. En az dizisi kadar mutlu bir sondu söyleyeyim.

 

My ID is Gangnam Beauty dizisi, bana kalırsa daha çok psikolojik bir dramaydı. Üniversitede geçen dramalar hep bir ağırlık, sinsilik taşıyor gibi geliyor bana. Cheese in the Trap’te komedinin yanında hep gizemli, soğuk bir hava da vardı. My ID is Gangnam Beauty’de de böyle bir hissiyat aldım şahsen. Vermeye çalıştığı toplumsal mesajdan mıdır nedir gerici yerleri yoktu diyemem.

Toplumsal mesaj konusuna en son değineceğim ancak önce webtoon ve dizi farklarını sıralamak istiyorum.

 

Oyunculara pek lafım yok. Baya fiziksel olarak neredeyse birebir görsellikte insanlar seçilmiş. Cha Eun Woo’nun yakışıklılığına laf edemem. Hatta bir ara saçlarını griye sırf webtoonda gri diye boyamaları bile bir nevi görünüş takıntılıları tatmin etmek içindi. Bariz.

Soo Ah, Mirae, Sunbae falan hepsi iyi seçilmişti ama senaryo???

Neden bu kadar değiştirilmiş? Bambaşka bir yapım olsa gram sorun etmezdim ama neden hiç olmayan karakter eklemeyi gerek gördünüz? Güzelim olayları neden çıkardınız?

Ben ortaokullu Mirae ve Kyung Suk’un parfüm arama sahnesini görmek çok istemiştim. O düz ifadeli şövalye olup Mirae’yi erkekler tuvaletinden çıkarışını da görmek istemiştim.

Mirae’ye dans ettirdiler, hiç olmayan bff eklediler. Yalnız kurt Kyung Suk’a hyung getirdiler, 1 yaş büyük cool sunbae’yi 6 yaş büyük akademisyen ve bildiğin halk kahramanı ettiler. Yetmedi aile dramı eklediler.

Sırf uzatılmak için yapıldığını düşünüyorum. Ve gereksiz buluyorum. Buldum. Webtoon’un daha ilk bölümünün bile bir ağırlığı vardı. Esprili bir giriş yapmıştı. Kızın intihar etme girişimi komik bir şekilde gelişirken burda duygularımızı resmen sömürdüler. Kyung Suk’un anasını kurtarıcı ilan ettiler. Oysa o parfüm lansmanında ilk kez karşılaşmışlardı. Hatta iç ısıtan bir sahne vardı. Mirae yüzünü bile bilmeden yazdıklarına hayran olmuştu kadının.

Hele o rapper bff neydi? Ne alakaydı? Bomboş sahnelerdi. Bir daha lafı bile geçmeyecek şey yüzünden vakit çaldılar diziden.

Hele adını unuttuğum barda çalışan kız. Barın sahibine aşık oluyordu…

O kızın webtoonda senelik sevgilisi vardı be senelik!

Mesaj kısmına geleyim en iyisi…

Ama önce bir realist yanımı da konuşturayım. Mirae güzelleşmeseydi, Kyung Suk ondan bence gerçekten hoşlanmazdı. Ne kadar vücut olumlama falan güzellemeleri dönse de ortalıkta kendimizi kandırmayalım. Ortada Barbie’nin üretime başlandığı yıllardan beri bir güzellik standardı var. Victoria Secret’ta tek bir plus size model gördünüz mü?

Evet Barbie bile artık geniş kalçalı, uzun boylu, kısa boylu, her ten rengine sahip envai çeşit saç ve göz  renginde bebek üretiyor ama kaç yıl sonra gerçekleşmiş bir şey bu farkında mısınız?

Kendimi işin içine karıştırmak istemiyorum ama farklı bir yazımda da belirttim zaten… kiloluyum. Ayrıca uzun boylu da olduğum için kendimi zaman zaman devasa hissettiğim oluyor.

Bakın bunun özgüvenle de alakası da yok. Ama siz şişman bir vücudu olumlayamazsınız. Eğer şişmansanız bu tamamen sizin suçunuz. Çirkinseniz, ortalama bir bakımın güzelleştiremeyeceği insan yok.

Ancak her konuda sizi sadece siz eleştirebilirsiniz. Kimsenin size çirkin, şişman ya da salak deme hakkı yok.

En ağır eleştiriyi kendinize siz yapmalısınız. Yüzünüze biri bir şey dediğinde sinmek yerine karşılık verebilirsiniz. Memnun olmadığınız bir özelliğinizi değiştirebilirsiniz.

Aklınıza koyduğunuzda yapamayacağınız şey yok. Gerçekten değiştiremeyeceğiniz hiçbir özelliğiniz yok. Love yourself olayına saçmalık demeyeceğim ama yeni bir seni sevmek seni neden daha mutlu edemesin?

İçinde binlerce sen var.

Asıl mesaja gelecek olursak…

Estetik hakkında “Yaptırılmamalı.” , “Çok yapay” , “Dolandırıcılık.”  gibi sözler söyleyen insanlar bile “makyaj” yapan insanlar. İki üç makyaj videosu izleyen kişi  bile makyajın geçici bir estetik ameliyata denk olduğunu bilir. Hele asyalılar asıl dolandırıcılığın ağa babası. Asla ırkçılık değil bariz bir gözlem olarak;

Yüzleri boş bir tuval. Kaşlar az, gözler küçük, dudaklar büyük ve genel olarak yanaklar geniş. İstedikleri gibi boyayıp şekil verebilirler çok rahat. Ve evet, burunları da gayet küçük. Sıradan bir Türk kızının ilk düzelteceği şey burun olurdu Korelilerin aksine…

Uzatmadan tek bir örnekle estetik hakkında bu diziye de konu olan ikiyüzlülüğü açıklayacağım.

Lise mezuniyeti hediyesi olarak, estetik ameliyat hediye eden ebeveynler olduğunu duydum. Ve bunun çok yaygın olduğunu.

Estetiksiz oyuncu yok denecek kadar az zaten, Türkiye’de de Kore’de ya da Hollywood’da da.

Şahsi fikrim;

Kime ne?

Parası olan yaptırsın.

Herkesin hayatına kimse karışamaz.

 

 

Not: Ben webtoonu daha çok beğendim.

Not 2: Üniversite dizisi demişken yolda Something About Us var. hehe.

 

Sule

Kararsız karakteri hayatına yansımış, belli bir zevki asla olmayan, her şeyden biraz seven, yeri geldiğinde realist, genellikle sürrealist bir kişilik. Tanıdıkları hayal aleminde yaşadığını söylese de, bir dünyalı parçası.

2 Yorum
  1. evet bazılarına katılıyorum ama kyung sukun estetik olmasaydı hoşlanmazdı demene katılmıyorum gerçekte imkansız evet ama dizideki karakterin amacı o zaten ne demişti kıza, beni sadece sen gülümsetebildin, ikimizde yalnızız diye seni izliyordum ayrıca ikinci kıza miraenin estetiksiz tatlı olduğunu söylemişti, miraeye eski yüzünü özlediğini söylemişti biraz yüzeysel yorumlamışsın… kyung suk karakteri bu zaten, görünüş önemli değil onun için ve eğer kız yanlış anlamasaydı ortaokulda tanışsalardı o zaman bile olabilirlerdi. dizi aslında tamamen kendi ırkına tepki, güzellik kavramı dibine kadar abartılmış ve kyung suku buna karşı birisi olarak kendilerine tepki olması amacıyla yapmışlar. webtoonunu okumadım ama diziyi yanlış anladığını düşünüyorum. kyung suk miraeden hoşlanmaya başladıktan sonra ona tepkili şekilde neden estetik oldun diye sordu. kısaca estetik olmasaydı da hoşlanırdı, gerçekte olmayabilir ama bu bir dizi ve kyung sukun özelliği bu.

    1. Haklısınız baya ütopik bir karakterdi. Estetiksiz de hoşlanırdı sanırım, doğru. O kadar mükemmel biri gerçek olmadığı için her şeyi yapardı.

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.