Mirasçılar- Kim Eun Sook (Kitap Yorumu)

Dizinin aynısı…

Çok da yorum yapmama gerek yok sanıyorum bu konuda ama, kitabın artılarından bahsedeceğim.

Kore dizilerini çok severim. Zaten bir bölüm hepi topu 1 saat sürüyor. Bizim dizilere kıyasla %70 kadar süre kazancı var ortada. Ancak hint dizilerini aratmayacak şekilde, bakışmalara ayrılan süre o kadar fazla ki…

İşte kitap size baya süre kazandırıyor. Bakışmaları atıyor bir kenara.

Mesela, ilk kitap bu. 10 bölüm kadar bir alanı kapsıyor yanılmıyorsam. Çünkü dizisini de o kadar izlemiştim ve hemen hemen aynı yerde bittiler gibime geliyor.

Ancak…!

Ben diziyi izlerken 10 bölüme 10 saat harcayıp, karakterlerin iç dünyalarına bu kadar girememişken, kitabı yaklaşık 3 saatte bitirip, Cha Eun Sang’ın ve Tan’ın kişiliklerine daha bir hakim olduğumu düşünüyorum.

Young Do’yu hala çözebilmiş değilim ama…

 

Mirasçılar, Kore’yi mekan edinmiş sıradan bir gençlik romanıydı. Diziyi izlemeden önce kitabını okusaydım keşke. O zaman dizi daha bir keyifli oldurdu gibime geliyor.

Repliklerine kadar aynı olduğundan, oyuncuların uygun olup olmadığını kendi kafamda oturtabilirdim ama 2. kitapta sanırım bunu yapabilirim.

Son 10 bölümü izlemedim ve 2. kitabı da bu bölümleri kapsıyor.

Kitabı okumadan, izlemeyeceğim.

 

Şimdiye kadar, okuduğum kadarıyla,

Zengin erkek, fakir kız klişesi, işleyişle katlanılır hale getirilmiş. Yaşların genç olması, bazı absürtlükleri olabilecek kıvama getirmiş.

Şu zorbalık olayı, her yerde olmak zorunda değil. Young Do’nun hal ve hareketleri baya zorlama ama ne yalan söyleyeyim, sempati duymadan da edemiyorsunuz.

Lee Bo Na, herkese tatlı gelirken bir bana mı salt gıcık geldi anlamıyorum. Rachel bile bir derece, onun yerine kendinizi koyduğunuzda soğukluğu anlaşılabilir. (Yaptıkları demiyorum.)

Won bey’i anlamıyorum zaten. Tan’ın günahı ney?

Tan… Zaten genel anlamda esas oğlanları hep severim ama, çocuğu öyle bir sevgiye muhtaç göstermişler ki, yani bir de Eun Sang’ a karşı fazla tatlı oluşuyla kitabın içine uzanıp kucaklayasım geldi.

Eun Sang’a da arada bir çakasım gelmedi değil. İnsanları vakit kaybı olarak görmesi, gerekli yerde sinip, saçma yerlerde dayılanması, bayık bayık bakışları (üzgünüm ama hep Park Shin Hye’nin bakışları geldi aklıma. O sahneler hiç doğal durmuyordu. 🙁 ) en yakın arkadaşı Chan Young’la bile doğru düzgün konuşmamaları…

Mirasçıları ben yazacak olsam, deyip bir sürü alternatif ilerleyiş sunabilirim ama boşuna parmaklarımı yormuş olurum.

Yazar, aynı zamanda senarist Kim Eun Sook, benim için bir idol.

Mirasçılar’ı  da o yüzden aldım zaten. Son iki dizisiyle kalbimi çaldı çünkü.

Özellikle Goblin’le.

Yalnız Heirs’ı dizi olarak da çok başarılı bulmamıştım. Yani ilk 10 bölüm güzeldi. Durağandı ama… izletti yani. Sonra ben ne oldu da bıraktım bilmiyorum ama seneler sonra kısmetse kitaplarla  tamamlayacağım işte.

 

Bu görsel de ayrıca kitabın yanında poster olarak hediye, bilginize…

 

 

 

2. Kitap Çıktı!

Kapak böyle. D&r ve diğer kitap satan yerlerde bulabilirsiniz. 🙂

Sule

Kararsız karakteri hayatına yansımış, belli bir zevki asla olmayan, her şeyden biraz seven, yeri geldiğinde realist, genellikle sürrealist bir kişilik. Tanıdıkları hayal aleminde yaşadığını söylese de, bir dünyalı parçası.

12 Yorum
  1. Bu Kitabı Bütün Dünyada satın, en çoooooook da Azerbaycana gelsin, benim sevimli dizimin kitabı, Lütfen Azerbaycana da gelsin

  2. Ben de Yen’i bitirdim ve inanılmaz heyecanla okudum okuldan her geldiğimde dersleri bi kenara koyup okuduğum bi kitap ama çok heyecanlı bir yerde bitti ikinci kitabını da aynı heyecanla bekliyorum ama bulamadım Türkiye de satışı varmı bunu okuyan varsa lütfen bilgilendirsin bizi de şimdiden teşekkürler?

    1. Henüz çıkmadı. Yayın evi mart demiş. 20 Mart civarı çıkacağı yazıyor instagram sayfalarında 🙂

  3. 2. kitabı neden bulunmuyor 2 haftaya yakın bekledim sonra iptal ettirdim şmdi 2 mayısta kargoya verilecekmiş bunun nedeni sizce nedir ? az basımmı yoksa fazla ilgimi ! elime daha çabuk ulaştırabilecek bir firma varmı ?

    1. Hangi siteden sipariş ettiniz bilmiyorum ancak bu tür sorunlar genellikle yayıncı kaynaklı oluyor. Mesela 3 hafta kadar önce Okuoku dan yaptığım alışverişte Tut Ki Seni Seviyorum adlı kitap matbaa kaynaklı bir gecikme yaşamış ve vaadedilen tarihi bir hafta aşmıştı. Mail attığımda beni arayıp durumu açıkladılar. Yine de 2 Mayıs bana çok uzun bir süre gibi geldi. Okuoku, D&r, İdefix, Babil.com gibi siteleri kullanan biri olarak, öneririm. 🙂

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.