Legion (İlk bölüm hakkında)

 

Dizileri sezon bittikten sonra toplu bir şekilde yorumlamayı düşünmüştüm ancak imdb puanı 9,8 olunca Legion hakkında bir şeyler yazmak istedim.

İlk bölümü izledim. Zaten daha 2. bölüm yayınlanmadı 😀

Duygusal açıdan David’in yansıttığı deliliği hissettim. İzleme sebebim açıkçası aldığı puan ve sağda solda gördüğüm “abi efsane dizi yaa” tarzı yorumlardandı. Yani ben kendisinin marvel evreninden bir karakter olduğunu tam anlamıyla bilmeden izlemeye başladım. (Aslında Geekyapar sağolsun daha önce kendisini tanıyormuşum ama izleyip araştırdıktan sonra hatırladım.)

Dizi gerçekten efsane olabilir. Netflix’in yaptığı ya da içinde Dc veya Marvel karakteri olan pek çok dizi var. (Flash, Arrow, Agent Carter vs.) Hepsinden biraz izledim. En iyi başlangıç yapanın Legion olduğunu düşünüyorum.

Olay akıl hastanesinde geçiyor. (Kısa bir süre de olsa.) David şizofreni teşhisi konmuş bir hasta. olmayan şeyler görüyor, olmayan şeyler duyuyor. Bu yüzden sürekli ilaç kullanıyor. (Oraya kapatılmadan önce de sanırım ergenlik döneminde kendini içkiye vurmuş. Büyüme evreleri gösterildiğinde o kanıya vardım.) Kendisi o kapatıldığı merkezde kendi gibi insalarla (deli demeye gönlüm el vermedi) mesela yakın arkadaşı olduğunu düşündüğüm Lenny ile izole ama sıradan bir hayat yaşarken… bir kız geliyor.

Her zaman hikaye bir kızla veya bir erkekle başlar zaten. Ya kurtuluşu olur ya felaketi karşısındakinin. (David için ne olduğunu sezon sonunda düşünücem.)

Kızın sorunu neydi bilmiyorum alkol mü uyuşturucu mu ama kendisine dokunulmasından nefret ediyordu. Kimseye dokundurtmadı.

David’den en saçma çıkma teklifini duyduk. Kıza dokunulduğunda ne olduğunu gördük ve David… Meğer David neymiş be!

 

Başta kızı sadece David’in gördüğünü düşündüm. Diğer herkes de görebiliyormuş gibi beyninde kurguladığını falan sandım ama çok farklıymış.

Açıkçası şu an her şeyi bir mantık çerçevesine oturtacak türde teori üretebilirim ama o cüce neydi ya? Yakın kadraja almışlar bi de tövbe tövbe. Sebebi neydi ki?

 

Sule

Kararsız karakteri hayatına yansımış, belli bir zevki asla olmayan, her şeyden biraz seven, yeri geldiğinde realist, genellikle sürrealist bir kişilik. Tanıdıkları hayal aleminde yaşadığını söylese de, bir dünyalı parçası.

Yorum yapılmamış

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.