Hwayuki: A Korean Odyssey

 

2018’in ilk dizilerinden biri Hwayuki: A Korean Odyssey kısaca Hwayuki.  2017’nin son haftasında başlasa da kendisini 2018 içine alıyorum ben. Pek çok kaynak da öyle yapmış zaten.

Geçen hafta yayınlanamaması ve 2. bölümdeki yayın hatası gibi meseleler söz konusu olsa da dizi çok kaliteli bir yapım.

Daha ilk bölümü izlemeden önce, Goblin ile benzerliklerinden bahseden bir yazı gördüğüm için, bir arayışla izlemeye başlamıştım diziyi.

Evet. Benzerlikler gerçekten mevcut ancak ilerleyiş ve pek çok şey onları birbirinden ayırıyor.

Goblin’in çok şiirsel bir işleyişi vardı ancak Hwayuki biraz daha az derin gibi.

Uyarlandığı Journey to the West romanını ele aldığımızda çekim kalitesi (efektler hariç) çok güzel ancak anlatı bambaşka bir alem.

Sırf meraktan romana bir göz atayım dedim. Baktım Türkçe edisyonu var mı diye ancak tabii ki yoktu. Ben de İngilizcesine şöyle bir baktım…

Yani zaten kitap 100 bölüm ve 1392 sayfa. İngilizcem de orta düzey bişey. Beni yorar dedim ilk iki bölümü okudum.

Çok ağırdı 🙁 Çok güzel bir anlatısı var zaten yarı şiir yarı hikaye tarzında yazılmış. Çin’in 3 büyük eserinden 2.si. Saygısızlık etmek istemem. Bir gün ingilizcem daha bir geliştiğinde oturup okuyacağım.

Neyse demek istediğim, dizi kitaptan şu cennet ve tanrılık olaylarını almış.

Mesela Son Oh-Gong, Yüce Bilge. Yani Maymun.

Maymun Çinliler için epey önemli bir simge, belli. Ejderha kadar var mı bilmiyorum da baya yaygın bir figür. Lucifer başkanı ve benim bir türlü ismini aklımda tutamadığım ama Asianwiki de Woo Whee yazan karakter de Boğa. Sanırım şeytanı simgeliyor çünkü Lucifer yani… Daha ne diyeyim? Şeytanın en yaygın karşılıkları, Diablo ve Lucifer.

Sürekli başkanın yanında duran kadın (Lee El) köpek. Zaten başkana karşı sadakatinden anlaşılır.

Hong Ki’nin canlandırdığı PK. karakteri de, domuz. Zaten dikkat ettiyseniz ses efektleriyle belli de ediyorlar.

(Yalnız söylemeden edemeyeceğim, nasıl mükemmel bir oyuncu seçimi yapmışlarsa Maymun ve Boğa cuk oturmuş. Maymunda Lee Seung Gi’nin saç kesimiyle tam bir maymun, Cha Seung Won un da benzer yüz hatları ve boynuzu andıran saç kesimiyle tam olmuş tövbe estağfurullah.)

Bir de Maymunun kardeşi var sanırım balıktı o da ama emin değilim.

Neyse. Asıl dizinin konusuna gelirsek, “Karanlık bir dünyada ışığı aramak.” diyebilirim kısaca.

Ve bunu açacak olursaaam…

Jin Seon Mi adında küçük bir kız var. Hayaletleri görebiliyor ama Goblin tarzı hayaletler değil bunlar. Master’s Sun tarzı hayaletler. Ki onlar bile zamanla sakinleşen öfkeli ruhlardı. Bunlar direk kızı yemeye çalışıyor.

Evet, yemek. Çünkü kızın kanının kokusu bu kötü ruhlara güzel kokuyor. Nilüfer kokuyormuş doğrusu.

Ayrıca kendisi Sam Jang. Meali: Tanrılar tarafından Cennete davet almış asil kanlı insan. Ancak kız doğuştan böyle değil. Hayaletleri görmesi öyle ancak, Sam Jang oluşu bizim maymunu kurtarması yüzünden aldığı bir ceza.

Kızın yaşından ve cehaletinden yararlanıp böyle bir kadere mahkum olmasına neden olmak… Sonra unutup güzelce yaşamaları… (Lafım Boğa ve Maymun’a)

Kız 30’larına gelmesine rağmen sanki o yaşına kadar yeterince çekmemiş gibi, şimdi de insanlığın kaderi omuzlarına yükleniyor.

Küçükken anlaşma yapıp da koruması gereken Maymun, onu yemek istiyor.

O da kandırılıyor bir noktada ancak bir insanın hayatı söz konusu, Jin Son Mi’nin hayatı, o yüzden laf yok. Bir bileklik sayesinde kıza aşık oluyor. Bunun da farkında ama bir şey de yapamıyor.

(Çok dağınık anlatıyorum farkındayım ama gelişine yazmak zorundayım yoksa unutuyorum.) Dizinin romantizm kısmı biraz aldatmacalı geliyor bana bileklik yüzünden ancak kader meselesi de var izlerseniz anlarsınız. Goblinin gelini gibi bir kader aslında ama dediğim gibi benzerlikler var, yine de çok farklı bir işleyiş söz konusu.

 

Son olarak da karakterlerin garipliğinden bahsedeceğim. Bu Maymun, Boğa vs. kategorisini tanrılar olarak ele alıyorum. Onun haricinde gruba dahil olan bir de Zombi var.

 

Maymun hariç, Boğa, Köpek, Domuz, Dondurmacı, Dondurmacının kardeşi, Maymunun kardeşi, Sam Jang ve Zombi’nin dahil olduğu kakaotalk grubu var ve bu kısım gerçekten komikti.

Hatta Sam Jang’ı Zombi’den kıskandığı kısım da komikti. Sırf mesajlaşıyorlar diye. Ve onu çağırmaması kalbini kırıyormuş.

 

One’ın da kadroya dahil olduğunu bilmiyordum! Görünce çok sevimdim SMTM’den beri severim kendisini ve yakışıklılığı zaten… Diyecek lafım yok. Kim oyunculuğa yönlendirdiyse Allah razı olsun.

Lee Seung Gi’yi çok severim. Bu saç tipini de daha çok yakıştırdığımı söylemeliyim. Ayrıca bir hayvansever olarak sırtındaki kürke de üzülüyorum. 🙁

 

Küçüklüğünü oynayan bu kızı da çok sevimli buldum. Kim So Hyun kadar olur mu bilmem ama ilerde çok başarılı bir oyuncu olabilir diye düşünüyorum.

 

 

Hwayuki: A Korean Odyssey, güncel takip edeceğim bir dizi. Peki sizin görüşleriniz? 🙂

Sule

Kararsız karakteri hayatına yansımış, belli bir zevki asla olmayan, her şeyden biraz seven, yeri geldiğinde realist, genellikle sürrealist bir kişilik. Tanıdıkları hayal aleminde yaşadığını söylese de, bir dünyalı parçası.

2 Yorum
    1. Hiç tatmin olmadım şahsen. Goblin’in sonuyla çok karşılaştırma gördüğüm için söylüyorum; en azından buruk da olsa hüzünlü-mutlu bir son olmuştu. Bu fazla izleyiciye bırakılmış bir son oldu. Tanrılar dünyasıyla dalga geçti diye asırlarca eve hapseden topluluk, ölüler diyarından insan götürene neler yapmaz… Bu sonu da sırf diziye ismini veren destana ithafen yapmadılarsa bişey demiyorum. Hani şu karısını kurtarmak için ölüler diyarına inen ama ardına baktığı için kurtulamayan mitteki kahraman gibi. Yine Ma Wang ile dostluğu olsun yan karakterler falan oralar iyi bitti. Sonunda gerçekten seven ve daha iyi huylu biri oldu. Tek sıkıntım beraber son sahnelerinin ayrılık olması Jin Seon Mi ile…

      Ne sonlar var gerçi bu yine iyiydi. Ama dediğim gibi tatmin etmedi beni. Daha iyi olabilirdi çünkü. 🙂

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.