Hava Uyanıyor – Elise Kova (Kitap Yorumu)

 

Solaris İmparatorluğu, başkenti birleştirmeye bir zafer uzağındaydı ve nadir görülen büyüsel bir yakınlığın sahibi, on yedi yaşındaki kütüphaneci çırağı Vhalla Yarl savaşın seyrini değiştirebilirdi. 

Vhalla, Büyücüler Kulesi’ndeki gizemli büyü topluluğundan uzak durması gerektiğini bilerek büyümüştü ve kitapların sessiz dünyasında oldukça mutluydu. Ancak farkına varmadan, gelmiş geçmiş en büyük büyücülerden biri olan Prens Aldrik’in hayatını kurtardıktan sonra, yavaş yavaş onun dünyasına doğru çekildiğini hissediyordu. Şimdi önünde vermesi gereken zor bir karar vardı: Ya büyüsünü kabul edip bildiği hayatı terk edecek ya da büyücülükten defedilip eski haline dönecekti. Gölgelerde dolanan kudretli güçlerle birlikte, Vhalla’nın kararsızlığı ona sandığından çok daha fazlasına mal olacaktı.

 

 

Okuyalı baya oldu ama kısmet yorumunu bugün yapmayaymış.

İndirimdeyken almayıp, etiket fiyatından almak zorunda kaldığım oldukça merak ettiğim bir kitaptı, Hava Uyanıyor.

Kapağındaki animemsi hava, konu itibariyle büyü falan içine çekmişti baya baya beni. Baaaya bir hevesle aldım kitabı yani.

Sonra çok şaşırdım.

Çünkü ilk bölümler biraz sıkıcıydı. Sürünerek okudum.

Ancak 100 sayfa sonra işler değişti. Hem karakterlere alıştım hem de girdiğim dünyanın farkına vardım. Kızın adı asabımı bozdu başta ama ona da alıştım.

(Elin Amerikanı nerden bilsin Vhalla’ın Türkçe de ne demek olduğunu yani…Gerçi arapça ama.)

Vhalla bir kütüphaneci çırağı. Daha doğrusu o büyük kütüphanedeki çıraklardan biri. Hiçbir özelliği yok. Sıradan, basit, sinir bozucu derecede silik bir tip. 2 de arkadaşı var. Bütün dünyası o kütüphaneden ibaret.

Başta kızı hiç sevmedim. Şu aşk peşinde koşan bir erkeğe takılıp kalan avare tiplerden sandım. Çünkü küçük prensi öyle bir anlattı ki, dedim bu da boş beyinli bir karakter.

Sinir bozukluğum geçmedi tam olarak ancak sonraları azaldı diyebilirim.

Neyse azıcık olaylardan bahsedeyim hep karakterlere sitem ediyorum.

Bir gün (kitabın başlarında he bu gün) prens yaralı bir şekilde saraya dönüyor. Bütün saray telaş içinde ama. Herkes onu kurtarmak için uğraşıyor. Bu Vhalla’a da ustası tıp kitaplarına falan baksın çare arasın diye görev veriyor. Kız ‘küçük olan prens’ olduğunu düşünerek kendini yırtarcasına çalışıyor ve bir şeyler bulup gönderiyor.

Çok ayrıntıya girmeyeceğim. Bir şekilde büyü gücü olduğunu keşfedip kuleye çağırıyorlar bu kızı ama ısrarla gitmiyor. Büyüden korkuyor çünkü ona öyle öğretilmiş.

Sonra birinden sinirli bir mektup alıyor ve yazışarak büyü hakkında bir şeyler öğreniyor ve merak etmeye başlıyor.

Kız istemesede bu dünyanın baya içinde çünkü baaaya nadir bir tip. Soyu tükenmişlerden gibi bir şey.

Dediğim gibi başlarda o kadar sinir bozucu ve iffetsiz bir tip olarak düşündüm ki, zamanla fikrimi ancak azar azar değiştirebildim.

Kitabın sonunda hala kızı sevmiyordum ama devam kitaplarını merak etmekten de kendimi alamadım.

Kitabın artıları eksilerinden çok. Ben genelde eksileri hakkında yorum yapıyorum siz okursanız artılarına daha çok dikkat edin diye.

(Hoş, yorumlarımı pek okuyan yok gvhgvjkn)

Veliaht prensin kişiliği tam bir tsunderelik. Ama nasıl sevimli yanını göstereceğini bilmiyor. Çok tutuk mu denir ne denir biraz odunsu, kasıntı bir duruşu var ama sevmedim değil yani.

Küçük prensin de gay olabileceğini düşünüyorum ama çok çapkın olarak lanse edilmiş o yüzden sanmıyorum.

Neyse. Aklıma eseni estiği anda yazıyorum ama siz beni anladınız. Hava Uyanıyor,  ortalarında epey sarıyor. Sonunda pat diye olan bir olay ile Veliaht prens’e “Ne oluyor ya?” tepkisi verebilirsiniz ama siz kızın vizyonsuzluğuna bakın boşverin.

Ne gamsızım ya kendimi azarlayasım geldi. Kız neler çekti hala kendisinden hoşnutsuzum 🙁

 

Devam kitapları… çok fazla ya. Buna artı 4 tane devam, bir 3 tane de yan kitap serisi var.

Be vicdansız kadın, zaten çevirilmiyor acımamış yazmışsın. Hemde 2-3 ay arayla çıkarmış devam kitaplarını.

Kindle falan da yok nasıl okuyayım? :'(

Hava Uyanıyor ama devam kitapları gelmiyor… Bu arada kapaklar da çok hoş.

Şöyle bırakayım Fantasy Art tarzı güzel şeyleri;

Sule

Kararsız karakteri hayatına yansımış, belli bir zevki asla olmayan, her şeyden biraz seven, yeri geldiğinde realist, genellikle sürrealist bir kişilik. Tanıdıkları hayal aleminde yaşadığını söylese de, bir dünyalı parçası.

Yorum yapılmamış

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.