Eros Hedefi Şaşırırsa- Heidi R. Kling (Kitap Yorumu)

Eros Hedefi Şaşırırsa – Heidi R. Kling

Kızın alınacak bir intikamı, erkeğin de mükemmel bir intikam planı vardı… Hazel McAllister hayatından memnundu. Mükemmel notları ve harika bir çevresi vardı. Ta ki sevgilisi onu en yakın arkadaşı Kimmy’yle aldatana kadar. Sonra Kimmy’nin erkek kardeşi Felix ona güzel bir fikir verdi: Onu aldatan sevgilisinden intikam alıp onurunu kurtarmak. Felix James de yaşadığı hayatı seviyordu. Onunla beraber olmak için can atan güzel kızlar ve bol bol sörf. Hayatında duygusallığa yer yoktu. Ama Hazel’ın başına gelen olayı gördüğünde daha fazla dayanamadı. Onu eski erkek arkadaşının karşı koyamayacağı ve kalbini tekrar kıramayacağı bir kıza dönüştüreceğine söz verdi. Hazel, intikam planı ilerlerken Felix’e daha büyük bir ilgi duymaya başladı. Ama intikam onu Felix’in asla birlikte olmayacağı bir kıza dönüştürmekteydi. Sonunda Hazel çok zor bir seçimle karşı karşıya kaldı: İntikam ya da Felix yani kalbini çalan çocuk. UYARI! Bu kitap ihanet, intikam ve daha da önemlisi ele avuca sığmaz bir kötü çocuk içerir.

 

Konu üzerinden bazı şeyleri netleştirerek başlıyorum yorumuma.

Felix tam anlamıyla kötü bir çocuk değil. Sigara, alkol ve kızlar üçlüsü kötü çocuklardan değil kesinlikle. Onun için doğru sıfat bence; çapkın. Çok daha uygun bu kelime ona. Yaşadığı ilişkilerde net. Bağlılık aramayan bir tip.

Hazel de değişime ihtiyacı olmayan, zaten pek bir değişim de geçirmeyen bir karakter. Sadece bazı konularda gözü açıldı diyebiliriz. Felix’in de. Aynı şekilde.

 

İçeriğe girecek olursam, Hazel başta çok bağımlı bir karakterdi. Uzun süreli ilişkilerde şu gözü kapalılık olayı olur ya. Bilen bilir “Kemal’im yapmaz öyle şey.” tarzı.

Hazel’in hali, tavrı o kadar kör değildi.

Ama şu her şeyi sevgilisiyle yapan, planlarını onun üzerine kuran, daha 16 yaşındayken evlilik planını o sevgilisiyle yapan tarzda kısaca hayatı sevgilisi olmuş gibi bir izlenim verdi malum olaydan önce.

Gözünün önünde aldatıldığını fark ettiğinde bir inkar evresi geçirmedi. Direk saldırı moduna geçti. Bütün süreçlerde Felix, en büyük destekçisiydi. Yani kötü mötü demişler ama baya tatlıydı bu çocuk ya. Hazel ile zaten çok küçük oldukları dönemden beri tanışıyorlar ve çekişmeli diyalogları, aralarında kendi anlayabilecekleri esprileri var. Ve küçükken Felix, Hazel’in peşinden ayrılmazmış.

Aralarında yani çoktan bir ilişki başlayabilirmiş bence ikisi de farkına varsa ama Jay kişiliksizi girmiş işte araya.

Eros Hedefi Şaşırırsa’yı okurken dedim ki “Bu nasıl içi boş, kişiliksiz bir karakter böyle?” Gerçekten öyleydi ama. Gençlik filmlerinin zengin ama her zaman terk edilen beyinsiz eski sevgilileri kalıbından güzide bir örnekti. Bir kere en yakın arkadaşla aldatmak ne? Kimmy ayrı bir taraf burda ona da değineceğim de, birbirlerinden nefret ederken nasıl bir anda aşk kuşu olunabilir de boynuzlayabilinir?

Başta Felix’in sahte ilişki teklifi hem klişe hem de gereksiz gelmişti bana (hala öyle aslında ama) Jay ele alındığında Felix resmen bam teline vurmuş öyle diyeyim. Çocuk gibi. Elinden bir şey alınmış gibi davrandı plan meyvesini verdiğinde.

Hazel’in, Felix hakkındaki görüşünü yavaş yavaş değiştirmesi, Felix’in de kızı kendisi gibi davranarak kazanması güzeldi.

Son olarak Kimmy’e değineyim. Benim böyle bir arkadaşım olmadı ama buna benzer bir durumda kalan arkadaşım oldu. Hazel’in yaptığı- daha doğrusu yapmadığı- hak ettiğine oranla az kalırdı. Benim arkadaşım da hiçbir şey yapmamıştı. Ama bu çok kötü bir şey ya. En güvendiğin iki insan tarafından aldatılmak insanı sarsar yani.

O yüzden Eros Hedefi Şaşırırsa kitabının esprili dili bu konuyu epey yumuşatmış ama ben şahsen biraz olayı yaşarcasına okudum. Neredeyse arkadaş ve sevgiliyi birbirinden uzak tutma konulu konferans düzenleyeceğim fdfcgvkjk

Hızlı okunan çok boş vakti olanlar için -ya da çok sıkılanlar- çerezlik bir gençlik kitabı. Okuyabilirsiniz efem. Vakit kaybı da değil yani.

Sule

Kararsız karakteri hayatına yansımış, belli bir zevki asla olmayan, her şeyden biraz seven, yeri geldiğinde realist, genellikle sürrealist bir kişilik. Tanıdıkları hayal aleminde yaşadığını söylese de, bir dünyalı parçası.

Yorum yapılmamış

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.