Cheese in the Trap (2018)

 

 

 

Bu yeni uyarlama Cheese in the Trap’te oyuncuların webtoon karakterleriyle uyumu mükemmeldi ve görsellik harikaydı. Çekim kalitesi diziye göre çok çok daha iyiydi ancak genel anlamda beğendiğim kadar eksikleri olduğunu da düşünüyorum.

Senaryodan başlıyorum

Filmin senaristi, webtoon’u yazan ve çizen kişiyle aynı. Soon Ki.

Film çekilirken de bunu biliyordum ve bu yüzden de beklentim yüksekti. Yani kendi eserine baya baya sadık olur diye düşünmüştüm. İzleyince de elinden geldiğince denediğini anladım ama dürüst olalım. Ortada 4 sezon süren bir manhwa var. Dizisi 16 bölüm. Her sezona 4 bölüm ayrılacak şekilde çekilmiş. 2 saatlik filme ne kadar sığabilirdi ki?

Karakterler;

Saç renkleriyle, boylarıyla, yüz hatlarıyla ve özellikle KIYAFETLERİYLE aslına çok daha sadıktılar. (Hong Seol’ün kıyafetleri kalp ben)

Tek sıkıntım, oyuncuların yaşlarının üniversite çağına biraz fazla kaçmasıydı. Bütün oyuncular 30’larının ilk yarısını aşmak üzereler. Genel olarak asyalılar yaşını belli etmiyor elbette ama ben bildiğim için takıldım. Yoksa çok da bariz bir şey değil.

Karakterlerin kişiliklerine deyinecek olursam, oyuncular manhwa ile daha güzel bütünleşmişti. Baek İn Ha ve Baek İn Ho gerçekten kardeş gibi görünüyorlardı. Yoo Jung yine Park Hae Jin’di ama filmde bir tık daha uyumlu göründü gözüme. Oh Yeon Seo’nun yüzü Hong Seol gibi kedimsiydi. Park Ki Woong, Baek İn Ho gibi uzun boylu ve Seo Kang Joon’a kıyasla daha güçlü görünümlüydü.

O açıdan da, dizideki gibi piyano çok ön planda değildi. Daha çok kardeşlik ilişkilerine değinilmişti ve böylesi çok daha iyi olmuş bence.

Bora ve Eun Tek fena değildi ama Nam Joo Hyuk olsa Tek daha iyi olabilirdi.

Baek İn Ha bütün karakterlerden daha çok oturmuştu gerçekten. Webtoon’da sinirli ve tepeden bakan havasını, soğuk ses tonuyla söylediği cümleleriyle daha korkutucuydu. Lee Sung Kyung dizide çok güzel görünüyordu ama zamanında yorumlarda gördüğüm gibi çok abartılı bir oyunculuğu vardı.

Sang Choel yine aynıydı. Oh Young Gon… Pislik herif.

Filmin tek kötüsü oydu ve senarist belli ki diğer kötülerle uğraşmak istemediği için bunu duble kötüleştirmiş. Tam bir belalıydı.

Genel olarak

Bir devam filmi olsa, hatta bence her sezona bir film olsa 90 dakikalık Cheese in the Trap 1 , 2 falan Japonların yaptığı gibi yapsalardı keşke.

Çok ortada bir yerde bitti film. Ama çok güzel bir sahneyle bitti. Keşke şuraya kesip koyabilsem. Klip olarak falan bulabilirsem yazıyı güncelleyeceğim.

Webtoonlar arasında Cheese in the Trap benim için ilk 3’te liseden beri. Korece bilsem alır cilt cilt okurdum ama onları sınırlı sayıda basmışlar. Amazonda  sadece ilk sezon tam olarak var ve 89 dolar. Yazık günah ya. Bizde kur 4.2’leri görüyor. Yani demiyim diyorum ama benim bile dolarla işim varken, biz dolarla alışveriş yapmıyoruz diyenler gitsin bir köşede ağlasın. Ülkede her şey ithal.

Ben ithal edemiyorum da şansa bakın. 🙁

 

Onlarca dolar yüzlerce lira dökecek olsam da yavaş yavaş alacam bunları. Ya da direk webtoonu kendim illegal olarak basıcam 😀 Korece de öğrenmek gerek tabi. Gerçi ne demişler? Bir dil bir insan, iki dil iki insan.

 

 

Sule

Kararsız karakteri hayatına yansımış, belli bir zevki asla olmayan, her şeyden biraz seven, yeri geldiğinde realist, genellikle sürrealist bir kişilik. Tanıdıkları hayal aleminde yaşadığını söylese de, bir dünyalı parçası.

2 Yorum
  1. Merhabalar,film versiyonunu izlemeyi çok istiyorum ancak altyazılı halini bulamadım. Türkçe ya da İngilizce altyazıyla izleyebileceğim bir site var mı? Şimdiden teşekkür ederim, yazı için de emeğinize sağlık :))

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.