Bu Benim Dünyam – Lucy Keating

Bu Benim Dünyam…

Açıkçası biraz garip bir kitaptı. Nedenlerden biri yazarın kitaba dahil olması. Yazdığı karakteri kitabın içinde tekrar yazması, karakterin de yazıldığının farkında olması.

Anabelle, 17 yaşında ve bu yaşa doğduğu evde gelmiş biri. Takvimi yapacağı işlere göre renklendirmekten, odasını düzenlemekten falan hoşlanıyor. Yani kısacası, düzeni seviyor. Yaşadığı yere bağlı. Bir şeylerin değişmesine tam anlamıyla açık değil.

Evlerinin satılması ve ebeveynlerinin ayrılması gibi. Bunlar onun için tam anlamıyla bir dönüm noktası. Tekdüze hayatına atılmış adeta bir bomba. Hem de sebepsizce düşen bir bomba.

Hayatının birden girdiği yönden hoşlanmayan Anabelle, yaratıcı yazarlık dersine konuk olarak gelen Lucy Keating’in sözleriyle birden başka şeylerin de farkına varıyor. Çünkü Lucy adeta onun hayatını yeni romanı gibi anlatıyor. Ve birden o derste öylece ortaya çıkan yakışıklı ve kusursuz çocuk Will var…

 

Açıkçası ben kitabı baya beğendim. İçeriğinde bir yazarın kitabı oluştururken geçtiği aşamalara da değinilmiş. Dil ve anlatımla ilgili tavsiyeler ve yaratıcılıkla ilgili açıklamalar içeriyordu.

Başlarda Anabelle’nin tekdüze hayatından sıkılmıştım ama.

Sonra Lucy işin içine dahil olup biraz aksiyon katınca güzelleşti. Will, kendisini Jacob’a benzetse de tam anlamıyla bir Edward Cullen’dı. Centilmen, nazik, kadın ruhundan anlayan, çalışkan ve sevdiği kıza karşı epey ilgili.

Diğer yandan Elliot…

Ben kendisini sevmedim Anabelle’nin aksine. Açıkçası işler Lucy’nin planlarına göre ilerleseydi, sıradan günlük romantizmli bir hikaye okusaydım da üzülmezdim ama, Elliot kitaba kıskançlık ve güvensizlik katmıştı. Bir yan  karakter olarak tasarlanmışken kendi iradesini edinip Anabelle’e olan aşkından ana karakter olup aşk üçgenine dahil olmayı başardı.

Onun sonu Jacob gibi olmadı, olan benim Will’ciğime oldu. Ama Anabelle de bulunmaz hint kumaşı değil zaten.

Oldum olası aşk üçgenlerinde neden kızın onunla ya da bununla olması gerektiğini düşündüğümü anlamıyorum. Her zaman kıza gıcık olurken, beğendiğim erkekle olmasını istemek saçmalık değil mi?

Will Hale’i bana verebilirsiniz. Karakteri yazsam ve canlanacağını bilsem ona benzer birini yapardım cidden.

 

Alıntı;

Will, “Tamam iki seçenek var,” dedi basitçe. “Bir: Seni eve bırakabilirim ama kabul etmek lazım ki bu perşembe gecesini bitirmek için çok üzücü bir son olur.”

“E?” diye sordum şüpheyle.

“Ya da iki: bu kasabada şöyle güzel bi dondurmayı nereden alabileceğimi söylersin. Çünkü günlerdir arıyorum, her şey veganmış gibi görünüyor ve nasıl vegan dondurma yapılabileceğini bile anlamış değilim.”

Bunun üzerine sırıtışımı gizlemek için ellerimle ağzımı kapatmadan duramadım.

Will, “Ne?” diye sordu. “Bu kadar komik olan ne?”

İş bilir bir ses tonuyla, “Doğru yere geldin!” dedim.

 

 

Bu Benim Dünyam maalesef tek kitap. Ucu biraz ihtimallere açık bitiyor.

Söylemeyi unutmuşum. Ana karakterler dışındaki (yan) karakterler çook az göründü. Bu beni üzdü. Kısa bir kitaptı zaten, evet, ama merak etmekten kendimi alamadım.

 

Bu da bizdeki kapağı.

Ne diyeyim? Konuyu okumasam, yazarı tanımasam baya çocuk kitabı sanardım.

Sule

Kararsız karakteri hayatına yansımış, belli bir zevki asla olmayan, her şeyden biraz seven, yeri geldiğinde realist, genellikle sürrealist bir kişilik. Tanıdıkları hayal aleminde yaşadığını söylese de, bir dünyalı parçası.

Yorum yapılmamış

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.