Av – M. Rise (Kitap yorumu)

Şunu itiraf etmeliyim ki, oldukça fazla wattpad kitabı okuyorum. Ve bunu kesinlikle eleştirme amaçlı yapmıyorum.

Gerçekten epey fazla kitap basıldı. 300-400  kadar hatta. Alıp okuyorum ilgi çekici olanları. Av ‘da onlardan biri. Ancak ben bu kitabı başta yabancı bir yazarın kitabı sanmıştım. Çünkü kitapçıda inceleme fırsatım olmamıştı. Neyse bu Av ‘ı aldım, okudum.

Beğendiğimi söyleyebiliriz. En azından iyi vakit geçirdiğimi söyleyebiliriz.

Öncelikle kitap sıkıcı değil. Klişeliğine klişe. Çünkü gençlik içeriyor. Lisede ne konuşulacak yani? Elbette aşk meşk, erkekler, partiler falan filan.

İşin fantastik yanına geldiğimizde Av’da, yeni bir dünya yaratılmadığını fark ettim ama en azından bu fantastik öğeler düzgün bir temele dayandırılıp, farklı olmaya çalışılmıştı. Yani cadılar, periler ve avcı kurtlar var ama vampirler yok.

İnsan durup düşünüyor… Neden olmasın ki?

Herneyse.

Benim okurken sıkılmamamın bir nedeni, dayandırılan temelde L. J. Smith esintisi hissetmem. Onun, Gece Dünyası kitabındaki üçüncü hikaye en sevdiğim hikayelerden biridir ve burdaki Ardena ile Dione hikayesi benzerlikler taşıyor. Ama tabi epey farklı yönlere doğru gidiyor sonları.

 

İçerik ve karakterlere gelecek olursam…

Annabelle biraz aptal mıydı ne? Yani bilmiyorum IQ ile ilgili bir aptallık değil de belki hormoneldir ama yani insan bazı şeyleri yapmadan önce biraz düşünür.

Bu kız elindeki gücün potansiyeline uygun donanımda bir karakter değildi. Devam kitaplarında durum ne olur bilemiyorum, daha çıkmadığı ve wattpad’de takip etmediğim için. Ancak sen bir istisnasın, senin güç patlamaları falan yaşaman lazım. Hadi yaşadın, bunu büyük çapta yaşaman lazım. İnsan, peşinde o kadar yaratık olunca büyük şeyler bekliyor.

Jay için sadece birkaç şey söyleyeceğim. Kitap kapağına bakarsanız zaten artık kitapta nasıl bir ilah olduğunu (ya da ilahlaştırıldığını) anlarsınız. Model gerçekten mükemmel ancak karakter olarak da Jay sevilesiydi.

Bazı yerler hariç.

Yan karakterleri de başarılı buldum ama hemen yeni kızı bağıra basmak da biraz ne bileyim? Kitap işte. Hani birbirinizi tanımaya çalışırsınız başta ilgi alanlarınızı konuşursunuz falan. Burda hemen partiye gidiyoruz millet.

Amerika’da öyleyse demek.

Bazı şeyler çok belli edilmiş. Kitabın sonunda verilecek bilgileri bazen başta tahmin edebiliyorsunuz.

Her sayfada farklı bir olay var. Sıkılamıyorsunuz. Çünkü bir olay sıkılacağınız kadar uzun sürmüyor.

Hani büyük bir olayı beklerken geçen hazırlık evresi olur, kitabın ortaları durağan ilerler ya, heh, ondan burda yok. Büyük olay varsa da o kadar çok küçük olay oluyor ki dikkatiniz dağılıyor kendinizi başka şeyi düşünürken buluyorsunuz.

Bunun bir sebebi de yan karakterlerin de hikayelerine ayrıca yer verilmesi. Güzel ayrıntılar aslında. Neyse.

Yazıyı toparlayacak olursam, kitap güzeldi. The Secret Circle’dan aldığım zevkle yarışır seviyedeydi. Kalın olmasına rağmen çabuk bitti. Akıcıydı. Zaten yoran, karmaşık  bir dili yoktu. Gayet günlük basit bir dili vardı.

Sonunda çok şey yarım kaldı. Ki bu normal. Çünkü kitap ikiye bölünmüş. Ve bir devam kitabı daha olacakmış. 3leme olacak sanırım. Allah arttırmasın. 3 iyidir.

Fantastik ve gençlik sevenlere önerilir. Dizi tadında bir kitaptı Av , gerçekten. Devamını merak ediyorum.

 

Not: Genel olarak görselleri google amcadan temin ediyorum. İlk defa kendi çektiğim fotoğrafı kullandım. Bundan sonra ne yaparım bilmiyorum. Bu şekil biraz zahmetli 😀 😀

 

 

Sule

Kararsız karakteri hayatına yansımış, belli bir zevki asla olmayan, her şeyden biraz seven, yeri geldiğinde realist, genellikle sürrealist bir kişilik. Tanıdıkları hayal aleminde yaşadığını söylese de, bir dünyalı parçası.

1 yorum

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.